HABERLER

Alkali suyun faydaları nelerdir?

Alkali su normal musluk suyundan daha az asidik olan suyudur. Bu da suyun kalsiyum, silika, potasyum, magnezyum ve bikarbonat açısından zengin bir su olduğu anlamına gelir. Birçok kişi kronik düşük dereceli asidoz nedeniyle kalp sorunları, değişen hormonal durumlar ve kas veya kemik kaybı dâhil olmak üzere kötü sağlık sonuçları yaşamaktadır. Alkali suyun ise bu duruma katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Alkali su savunucuları bu suyun kan dolaşımındaki asidi nötralize ederek (etkisizleştirerek) vücudun daha sağlıklı ve enerjik bir hale gelmesine yardımcı olduğunu söylemektedir.

Alkali su doğal olarak oluştuğunda, su kayaları üzerinden geçerek alkalin düzeyini artıran mineralleri almaktadır. Günümüzde bazı iyonlaştırıcı şirketler, elektroliz adı verilen bir kimyasal sürecinde alkalin suyunu üretebildiklerini söylemektedirler. Fakat diğer yandan, bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların destekli araştırmalardan yoksun olduğunu vurgulamaktadır.

Alkali suyun sağlığa olan faydaları

Güçlü bir antioksidandır: Alkali su serbest radikallerle mücadele edebilen antioksidan özellikler barındırmaktadır. Bu serbest radikaller erken yaşlanma dâhil birçok olumsuz duruma neden olabilmektedir. Antioksidanlar ise sistemin hızlı alınmasını sağlayacak şekilde sıvı haldedirler. Alkali su böylece hem yaşlanma karşıtı hem de hastalık karşıtı olabilmektedir. Ayrıca, alkali su içmenin kansere karşı direnç oluşturduğu da düşünülmektedir.

Vücudu temizler: Alkali suyun bir diğer faydası ise vücudu temizleme özelliğidir. Özellikle kolondaki kirli birikimi ortadan kaldırabilmektedir. Bu birikimler zamanla öldürücü boyutlara varabilmektedir. Alkali su içmek bağırsak hareketliliğini de düzenlemektedir. Kabızlık ve diğer sorunları azaltmaya da yardımcı olur. Günlük olarak içilen alkali su vücuttaki sistemleri temizlemekte böylece de virüs, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha az yaşanmasını sağlamaktadır.

Vücudu nemlendirir: Vücudumun nemini korumak için alkali su ideal bir seçimdir. Vücuttaki suyun dengesinin korunması optimum sağlığa kavuşmak için esastır. İyonlaşma sırasında alkali su, süper bir nemlendirici olarak çalışarak hücresel düzeyde emilir ve mikro kümeler halinde suyu oluşturur.

pH dengesini korur: Alkali su vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Stres ve hava kirliliği gibi çevresel toksinlere maruz kalma asidik olma eğilimindedir. Kanser ve diğer birçok hastalık alkali ortamlarda yaşayamazlar, çünkü alkali pH asidik vücudunuzun pH değerini alkalileştirmektedir. Alkali sağlıklı kişiler için normal bir durumdur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Alkali su antioksidanlarla dolu olduğu için grip ya da soğuk algınlığına yakalama riskini azaltmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Hatta kanser gibi ciddi koşulların gelişimine karşı bile durabilmektedir. Alkali su zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek onları enerjiye çevirip doku oksijenasyonu ve enerji üretimi için kullanacaktır.

Sindirim sistemini destekler: Asit, normal sindirim sürecini engeller. Baharatlı gıdalar, alkol, aşırı yemek, stres ve diğer faktörler mide borusuna geri dönen aside neden olmaktadır. Bu durum, mide ekşimesi ve asit reflü ile sonuçlanır. Sıklıkla olduğu zaman yemek borusu duvarlarında hasara daha da kötüsü tetik kanserine neden olabilir. Asit genellikle şişkinlik, mide bulantısı, hazımsızlık ya da kusma gibi başka sorunları da beraberinde getirir. Alkali su gibi alkalize gıdalar ise asit etkilerini nötralize ederek iyi sindirim sistemini desteklemektedir.

Kemik hastalıklarından korur: Diyetler çok asidik olduğu için çoğu kişide kemik mineral yoğunluğu kaybına ve osteoporoza yol açmaktadır. Osteoporoz yaşama kalitesini etkileyen bir hastalık halini alabilmektedir. Erken aşamalarda hastalık engellenemez ama tedavi edilmediği takdirde kemikler kırılma noktasına kadar gelebilir. Alkali su ise osteoporoz hastalığının oluşmasını engellemek için yardımcı olabilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Fazla kilolu veya obez olmanın nedenlerinden biri toksinlerin vücutta birikmiş ve yağ dokusunda depolanmış olmasıdır. Vücut dokularındaki aşırı asidite ciddi sorunlara neden olabilir. Alkali su tüketimi vücuttaki asitliği azaltarak kilo almaya neden olan yağın depolanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. 

 

Top